تصویری از تاریخچه پرده

پرده و تاریخچه آن

108 بازدید بدون دیدگاه
()
خواندن این مطلب

تقریباً هر وسیله‌ای که در اطراف ما وجود دارد، تاریخچه و گذشته‌ای دارد. پرده‌ها هم از این قاعده مستثنی نیستند. پرده‌ها وسیله‌ای کاربردی و ضروری هستند که نه تنها به زیبایی بیشتر خانه کمک می‌کنند بلکه به حفظ حریم خصوصی نیز کمک می‌کنند. شاید تا به حال افرادی را دیده باشید که اصرار دارند نیازی به استفاده از پرده ندارند و اهمیت نصب پرده در خانه برایشان تعریف نشده است. آنها ممکن است استدلال کنند که تمیز نگه داشتن آنها سخت است و یا یافتن پرده مدرن و زیبا کار سختی است. پرده وسیله‌ای نیست که فقط در دوران ما استفاده شود و تاریخچه‌ای طولانی دارد. در ادامه به معرفی تاریخچه پرده خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

پرده چگونه به وجود آمد؟

مانند هر وسیله دیگری در زندگی، پرده‌ها قطعاً به دلیل یک ضرورت و نیاز به وجود آمدند. در گذشته که سیستم گرمایش و سرمایش مرکزی وجود نداشت، مردم در خانه‌هایی زندگی می‌کردند که از نظر گرمایش و سرمایش خیلی خوب ساخته نشده بودند. پنجره‌ها و درها کاملاً به گونه‌ای ساخته شده بودند که بادهای سرد به راحتی از آن‌ها عبور می‌کرد. در همین زمان بود که صاحبان خانه شروع به آویزان کردن قطعات بزرگ پارچه سنگین در جلوی پنجره‌ها کردند تا از ورود سرما جلوگیری کنند و به این ترتیب بود که پرده به وجود آمد.

تاریخ نشان می‌دهد که که اولین پرده‌ها در واقع از پوست حیوانات ساخته شده بودند. وقتی کم کم همه به سمت استفاده از پوست حیوانات جلوی در خانه و پنجره‌ها کردند، به مرور مردم به فکر راهی برای زیباتر کردن پرده‌ها افتادند. در کنار پیشرفت‌های نساجی و تولید نخ، نسل جدیدی از پارچه‌ها در کانون توجه قرار گرفتند. کتان برای اولین بار در مصر ساخته شد. بعدها، مردم پشم، ابریشم و پنبه را به صورت پارچه‌هایی بافتند که مسیر بافت لباس و پارچه را برای همیشه تغییر داد.

تاریخچه پرده در دوران ابتدایی تاریخ و قبل از قرون وسطی

سال دقیق استفاده از پرده هنوز به طور کامل مشخص نیست، اما طبق شواهد تاریخی، استفاده از پرده در مصر به حدود 3000 سال قبل از میلاد برمی‌گردد. شواهد نشان می‌دهد که مصریان باستان از پوست حیوانات به عنوان پرده روی درها استفاده می کردند. بعدها در ابتدا از منسوجات ریسیده شده از کتان و سپس از پشم، ابریشم و پنبه به عنوان پرده استفاده کردند.

شواهدی که در مکان‌های حفاری شهرهای روم باستان پمپئی و هرکولانیوم و شهر یونان باستان اولینتوس یافت شده نیز نشان می‌دهد که از پورتیرها (portières)، پرده‌هایی که روی درها یا درگاه‌ها آویزان می‌شوند، به‌عنوان جداکننده اتاق استفاده می‌شده است.

تاریخچه پرده در قرون وسطی تا دوره رنسانس

شواهد زیادی مبنی بر استفاده گسترده از پرده ها در اوایل قرون وسطی وجود ندارد. اما منطقی است که در این دوره، پارچه‌ها یا پوست حیوانات در سرتاسر درها برای جلوگیری از ورود سرما و برای گرم نگه داشتن اتاق‌ها استفاده می‌شد. در این دوران، پرده همچنین به عنوان جداکننده اتاق‌ها از هم استفاده می‌شده است.

بیایید انگلستان را در زمان‌های گذشته تصور کنیم. قلعه‌های انگلستان به عنوان مکان‌های سرد، تاریک و مرطوب شناخته می‌شدند. با به وجود آمدن پرده، مردم می‌توانستند پارچه‌ها و پرده‌های خود را روی درها و پنجره‌ها آویزان کنند تا از ورود سرما و یا نور خورشید جلوگیری کنند. انگلیسی‌ها حتی با وجود شومینه‌های بزرگ که خانه را گرم نگه می‌داشت، ترجیح می‌دادند پرده‌های خود را بسته نگه دارند و اتاق‌ها را حتی در ساعات روشنایی روز به شدت تاریک می‌کردند تا سرما به داخل خانه نیاید. در اوایل قرن سیزدهم، زمانی که ایتالیایی‌ها موفق به ساخت شیشه شدند، مردم از این اختراع به وجد آمدند و به این ترتیب، پنجره مدرن به وجود آمد. دیگر مردم مجبور نبودند بین گرم نگه داشتن خانه یا اجازه ورود نور خورشید یکی را انتخاب کنند. آنها با وجود شیشه می‌توانستند هم خانه را گرم کنند و هم اجازه عبور نور به داخل را بدهند.

در قرن هفدهم، پنجره های شیشه‌ای در خانه های روزمره رایج تر شد. این بدان معناست که پنجره‌ها نه تنها بزرگ‌تر بودند تا نور بیشتری وارد کنند، بلکه خانه‌ها را خصوصی‌تر می‌کردند. برای حفظ حریم خصوصی و گرما، آویزان کردن پارچه در جلوی پنجره ها رایج تر شد. این پرده ها بعدها با طرح ها و منسوجات زیبا کاملاً مجلل شدند.

وقتی به تاریخچه پرده نگاه می‌کنیم، می بینیم که فرهنگ‌های آسیایی مدت ها قبل از اینکه استفاده از پرده در اروپا رواج پیدا کند، از پارچه‌ها و ملحفه‌ها برای پوشاندن درها و پنجره‌های خانه‌های خود استفاده می‌کردند. ایرانی‌ها، هندی‌ها و چینی‌ها حتی از پرده‌ها به عنوان جداکننده برای اتاق‌های جداگانه استفاده می‌کردند. طبقه برتر جوامع برای حفظ حریم خصوصی و تجمل بیشتر، پرده‌های ساخته شده از بهترین پارچه ها را در اطراف تخت خود آویزان می‌کردند. به نظر می‌رسید پرده‌ها بیش از آن که کاربردی باشند و برای جلوگیری از سرما و گرما استفاده شوند، قبل از قرون وسطی به ابزاری برای شیک بودن خانه تبدیل شده بودند.

طراحی پرده سال 1826
طراحی پرده سال 1826

تاریخچخ پرده در قرن 18 و 19 میلادی

در قرن هجدهم کرکره به وجود آمد و به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت، اما پرده‌های پارچه‌ای نیز با سبک‌های زیباتر و آراسته‌تر در میان مردم محبوب شدند. این پرده‌های مجلل اغلب از ابریشم، با طرح های پیچیده و گل ها ساخته می‌شدند. همچنین تزیینات فراوانی مانند قیطان، منگوله، کمان و حاشیه نیز برای پرده‌ها استفاده می‌شد.

در اواخر دهه 1800 مکانیزاسیون و تولید انبوه لباس، ملحفه و پارچه به وجود آمد که خرید این اقلام را برای شهروندان عادی مقرون به صرفه‌تر کرد. پرده‌ها دیگر تنها برای طبقات برتر جامعه نبودند، بلکه می‌توانستند حتی در ساده‌ترین خانه‌ها نیز استفاده شوند. کمی بعد از آن، کارشناسان تولید پارچه، شروع به آزمایش تولید پرده با وزن‌ها و طرح‌های مختلف پارچه کردند. تاریخچه تولید پرده نشان می‌دهد که پارچه‌های شفاف پس از سال 1850 با پارچه‌هایی شبیه به توری‌ها و تورهای امروزی ما به وجود آمدند. زمانی که مردم از طرح و انتخاب پارچه برای نشان دادن طبقه اجتماعی خود استفاده کردند و طبقات بالای جامعه با انتخاب پرده‌هایی با پارچه‌ و طرح خاص خود را از طبقه متوسط جدا کردند، مدل‌های پرده شیک‌تر و پیچیده‌تر شدند و رنگ‌های تند و شاد و تزئینات نیز به بخشی ضروری از طراحی و توسعه پرده تبدیل شدند.

اواخر قرن نوزدهم منسوجات وارد تولید انبوه شدند در حالی که چاپ و رنگرزی نیز به طور قابل توجهی بهبود یافته بود. این امکان را برای همه خانواده ها فراهم کرد که پرده ‌ایی با طراحی و بافت زیبا داشته باشند. همچنین توری در این دوران به عنوان یک جنس پرده معرفی شد و راه را برای پرده‌های شفاف یا توری امروزی هموار کرد.

تاریخچه پرده
تئاتر آلیس در سرزمین عجایب در سال 1950 که کشیدن پرده را به تصویر می کشید

پرده های مدرن

جنگ جهانی منجر به کمبود همه چیز، از جمله مواد اولیه تولید پرده شد. پرده‌ها از هر چیزی که مردم به دستشان می‌رسید ساخته می شدند، از جمله ابریشمی که برای چتر نجات استفاده می‌شد. با پایان جنگ جهانی و پیشرفت هر روز جوامع، شاهد پیشرفت در طراحی پارچه‌های پرده بودیم.

این روزها کار با پارچه‌های مدرن و مکانیزم‌های پرده آسان‌تر است، بنابراین افراد می‌توانند تقریباً هر سبکی از پرده را انتخاب کنند که به بهترین وجه با دکوراسیون آنها سازگار است. منسوجات پرده مدرن نیز راحت‌تر تمیز می‌شوند و دیرتر خراب می‌شوند. پرده‌های مدرن امروزی به صورت برقی هم ارائه می‌شوند و کاربر می‌تواندد با کنترل از راه دور آن‌ها را باز یا بسته کند.

امروز وجود پرده در تمامی خانه‌ها ضرورت است. این ابزار تزئینی، هم به زیبایی خانه کمک می‌کند و هم راهی برای حفظ حریم خانه است. اگر قصد خرید انواع پرده را دارید، می‌توانید با پرده گالری بهترین و جدیدترین مدل‌های پرده را انتخاب کنید.

مطالبی که شاید برای شما جالب باشند

رزین پرده چیست و چگونه بهترین های 2023 را انتخاب کنم؟

وقتی صحبت از خرید پرده یا انتخاب پرده خانه یا اداره می‌شود، شاید بعضی اصطلاحات برای ما ناآشنا باشند و ندانیم که دقیقاً چه کاربردی برای پرده دارند. یکی از این اصطلاحات پرکاربرد، رزین پرده است که برای تزئین به کار می‌رود. رزین در انتهای پرده قرار می‌گیرد و پایین پرده را به همان اندازه بخش بالایی آن ... Read more
همه چیز درباره گلدسته پرده، از انتخاب نوع٬ تا 6 نکته برای خرید

اگرچه خرید پرده و انتخاب بهترین و به روزترین مدل پرده کار سختی است و نیاز به در نظر گرفتن نکات مهمی دارد، اما خرید لوازم و تجهیزات جانبی پرده نیز به همان اندازه خرید پرده اهمیت دارد. انتخاب وسایل جانبی مناسب کمک می‌کند تا پرده زیباتر به نظر برسد و دکور اتاق شما نیز ... Read more
10 نکته در هنگام خرید پرده اتاق کودک

انتخاب پرده اتاق كودک؛ بایدها و نبایدها در زمان خرید برای اتاق کودک پرده بخرم یا شید؟ آیا می‌توانم برای اتاق کودک از ترکیب پرده با کرکره استفاده کنم؟ وقتی صحبت از انتخاب پرده اتاق کودک می‌شود، شاید کار کمی دشوار به نظر برسد، زیرا هم باید به ایمن بودن پرده برای اتاق کودک فکر ... Read more
نکات کلیدی انتخاب پرده اداری در سال 2023

انتخاب پرده اداری انتخاب پرده‌های مناسب هر فضا، کاری نسبتاً سخت و چالش برانگیز است. انتخاب‌ها باید بر اساس محل نصب پرده انجام شود. شما نمی‌توانید همان پرده‌ای را که برای پذیرایی خانه‌یتان استفاده می‌کنید، برای محل کار نیز به کار بگیرید. اگر به دنبال یک پرده مناسب برای اداره هستید و می‌خواهید خرید پرده ... Read more

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

برخی از محصولات ما

دیدگاهتان را بنویسید

‏7روز هفته ،24ساعته
ضمانت اصل بودن کالا
پرداخت بصورت آنلاین
امکان تحویل سریع
ضمانت برگشت کالا